Municipality - Bedminster Township

United States Senator1Vote for 1
DemocratResults by District
Bob Casey, Jr.372
100.0%
100.0%
RepublicanResults by District
Jim Christiana175
32.2%
32.2%
Lou Barletta368
67.8%
67.8%
Governor1Vote for 1
DemocratResults by District
Tom Wolf377
100.0%
100.0%
RepublicanResults by District
Scott R. Wagner227
37.8%
37.8%
Paul Mango300
50.0%
50.0%
Laura Ellsworth73
12.2%
12.2%
Lieutenant Governor1Vote for 1
DemocratResults by District
Kathi Cozzone94
25.1%
25.1%
John Fetterman68
18.1%
18.1%
Mike Stack70
18.7%
18.7%
Ray Sosa27
7.2%
7.2%
Nina Ahmad116
30.9%
30.9%
RepublicanResults by District
Kathy Coder104
18.9%
18.9%
Diana Irey Vaughan103
18.7%
18.7%
Jeff Bartos293
53.2%
53.2%
Peg Luksik51
9.3%
9.3%
Representative in Congress1Vote for 1
DemocratResults by District
Rachel Reddick132
34.1%
34.1%
Steve Bacher29
7.5%
7.5%
Scott Wallace226
58.4%
58.4%
RepublicanResults by District
Brian Fitzpatrick340
56.1%
56.1%
Dean Malik266
43.9%
43.9%
Senator in the General Assembly110Vote for 1
DemocratResults by District
Steve Santarsiero360
100.0%
100.0%
RepublicanResults by District
Marguerite Quinn567
100.0%
100.0%
Representative in the General Assembly1143Vote for 1
DemocratResults by District
Tim Brennan150
40.8%
40.8%
Wendy Ullman218
59.2%
59.2%
RepublicanResults by District
Joe Flood519
100.0%
100.0%
Democratic State Committee1Vote for not more than 12 No more than 6 Males and 6 Females
DemocratResults by District
Bill Ritter261
9.1%
9.1%
Kathy Macaulay285
9.9%
9.9%
Paul Roden127
4.4%
4.4%
Kimberly Rose225
7.8%
7.8%
Ijaz Manzoor Chaudhry185
6.4%
6.4%
Cara Simonetta227
7.9%
7.9%
Robin Robinson226
7.9%
7.9%
Harris Martin139
4.8%
4.8%
John Bud Johnson182
6.3%
6.3%
Tom Peterson195
6.8%
6.8%
Roberta A. Laney198
6.9%
6.9%
Pamela S. Janvey194
6.8%
6.8%
Brad Kirsch267
9.3%
9.3%
Gail Humphrey159
5.5%
5.5%
Republican State Committee1Vote for not more than 16 No more than 8 Males and 8 Females
RepublicanResults by District
Maryann Barnes311
6.0%
6.0%
Linda Mannherz286
5.5%
5.5%
George Dranginis250
4.8%
4.8%
David Breidinger251
4.8%
4.8%
Barry Casper356
6.8%
6.8%
Marc Grove274
5.3%
5.3%
Paul Clymer394
7.5%
7.5%
Tom Panzer250
4.8%
4.8%
Meghan Schroeder325
6.2%
6.2%
Shelby Labs357
6.8%
6.8%
Matthew McCurdy126
2.4%
2.4%
Joseph J. Volk236
4.5%
4.5%
Amy Schrieber329
6.3%
6.3%
Vanessa Fiori105
2.0%
2.0%
Mary Ann Groninger240
4.6%
4.6%
Carla Tomlinson133
2.5%
2.5%
Colleen Strunk307
5.9%
5.9%
Stephanie M. Shortall271
5.2%
5.2%
Jimmy Clendennen115
2.2%
2.2%
Raymond Goodnoe303
5.8%
5.8%
Democratic CommitteepersonBedminster Twp EastVote for 2
DemocratResults by District
Jeannette Moser-Orr165
100.0%
100.0%
Republican CommitteemanBedminster Twp EastVote for 1
RepublicanResults by District
Republican CommitteewomanBedminster Twp EastVote for 1
RepublicanResults by District
Democratic CommitteepersonBedminster Twp WestVote for 2
DemocratResults by District
Christina Gerhart142
53.4%
53.4%
Brad Kirsch124
46.6%
46.6%
Republican CommitteemanBedminster Twp WestVote for 1
RepublicanResults by District
Sean M. Gresh237
100.0%
100.0%
Republican CommitteewomanBedminster Twp WestVote for 1
RepublicanResults by District

1 Winner Not Projected  2 Write-In Candidate  3 Winner By Lot

© 2018 County of Bucks - Developed by the Bucks County Information Technology Department